Starosta obce

Predstaviteľom obce a najvyšším výkonným orgánom obce je starosta. Funkcia starostu je verejná funkcia. Starosta je štatutárnym orgánom obce.

Starosta

a) zvoláva a vedie zasadnutia obecného zastupiteľstva a obecnej rady, ak tento zákon neustanovuje inak, a podpisuje ich uznesenia,

b) vykonáva obecnú správu,

c) zastupuje obec vo vzťahu k štátnym orgánom, k právnickým a fyzickým osobám,

d) vydáva pracovný poriadok, organizačný poriadok obecného úradu a poriadok odmeňovania zamestnancov obce; informuje obecné zastupiteľstvo o vydaní a zmenách organizačného poriadku obecného úradu,

e) rozhoduje vo všetkých veciach správy obce, ktoré nie sú zákonom alebo štatútom obce vyhradené obecnému zastupiteľstvu.

Starosta má výlučné právo podpisovať uznesenia obecného zastupiteľstva a v prípade ak sa domnieva, že uznesenie obecného zastupiteľstva odporuje zákonu alebo je pre obec zjavne nevýhodné, môže pozastaviť jeho výkon. Starosta okrem hore uvedených povinností rozhoduje vo všetkých veciach správy obce, ktoré nie sú zákonom alebo štatútom obce vyhradené obecnému zastupiteľstvu. V prípade nutnosti môže právnickej alebo fyzickej osobe oprávnenej na podnikanie uložiť pokutu.

tel. č. 0385319330

e-mail: starosta@obecdvoranynadnitrou.sk